خشونت پولیس با خبرنگاران در دایکندی را محکوم می کنیم

خشونت پولیس با خبرنگاران در دایکندی را محکوم می کنیم

۱۲ دلو ۱۳۹۶

نیلی: مدیر مسؤل رادیو نسیم و خبرنگار این رسانه در دایکندی، امروز از سوی منسوبین پولیس در شهر نیلی مرکز این ولایت لت و کوب و توهین شده اند.

سید محمد انور شهاب، مسؤل ولایتی مرکزخبرنگاران افغانستان در دایکندی می گوید  که این رویداد پیش از چاشت امروز هنگامی رخ داده است که گروهی از زندانیان به صورت پیاده توسط نیروهای پولیس از ساختمان محکمه استیناف به سوی زندان ولایت در شهر نیلی مرکز ولایت منتقل می گردیدند.

به گفته وی، رضا واحدی مدیر مسؤل و سلطان علی جوادی خبرنگار رادیو نسیم که قصد داشتند از چگونگی انتقال این زندانیان تصویربرداری کنند از سوی منسوبین پولیس به شدت لت و کوب شده و با الفاظ رکیک توهین شده اند.

واحدی گفته است:" هنگام گرفتن تصویر، سربازان به من و همکارم حمله کرده و ضمن لت و کوب، به ما فحش دادند و حتی تلیفون های همراه ما را گرفتند و مانع تصویربرداری شدند."

سلطان علی جوادی خبرنگار رادیو نسیم نیز گفته است که منسوبین امنیتی زندان بجای همکاری، مانع فعالیت کاری شان شده اند و حتی او و همکارش را" سگ های ولگرد" خوانده اند.

مسؤلان زندان دایکندی که زیر پوشش فرماندهی امنیه ولایت اداره فعالیت می کند، از ابراز نظر در این زمینه خودداری کرده اند.

سید محمد انور شهاب، مسؤل ولایتی مرکزخبرنگاران افغانستان در دایکندی گفت که این رفتار و برخورد منسوبین پولیس را حمله بر آزادی بیان و تلاش در جهت خود سانسوری خبرنگاران می داند و به شدت محکوم می کند.

وی گفت که از اداره محلی دایکندی می خواهد این رویداد را به شکل جدی پیگری کند و اجازه ندهد این گونه مسائل تکرار شود.

دایکندی از جمله ولایاتی است که خبرنگاران همواره از برخورد نادرست شماری از مسؤلان محلی و محدویت دسترسی به اطلاعات شکایت دارند.

در تازه ترین مورد، افراد مسلح ناشناس، شب ۲۰ میزان سال جاری با ورود به خانه رضا واحدی، مدیر مسؤل رادیو نسیم در شهر نیلی، وی را به شدت لت وکوب کرده و سپس ساختمان این رسانه را که در جوار خانه اش قرار دارد با بم دستی مورد حمله قرار دادند.