نهادهای عدلی و قضایی بامیان به بازداشت خلاف قانون زمان احمدی مدیرمسؤل خبرگزاری "ستاگیدیا" پایان دهند

 

۲۳ قوس ۱۳۹۹

بامیان- مرکز خبرنگاران افغانستان، بازداشت زمان احمدی مدیر مسؤل هفته نامه و خبرگزاری "ستاگیدیا" را غیر موجه و خلاف قانون می‌داند و از نهادهای عدلی و قضایی بامیان می‌خواهد هر چه زودتر این خبرنگار را آزاد کنند.

ظفر بامیانی، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در بامیان میگوید که محکمه ابتدایی بامیان با نشر خبرنامه‌‌ای گفته است که ۱۲ نفر از فعالان مدنی و زمان احمدی روز پنج شنبه ۲۰ قوس با همکاری سارنوالی بازداشت شده اند. وی گفت که محکمه، علت بازداشت را "ظن تخریب و حریق تاسیسات دولتی و  وارد نمودن چندین میلیون افغانی خساره مالی به دارای عامه" گفته است.

بنابر اعلام محکمه، برخی از این افراد براساس فیصله مسؤلان نظامی این ولایت به ریاست محمد طاهر زهیر والی سابق بامیان، "محرکین" و "عاملین اصلی" قضیه خشونت بار تظاهرات پنج قوس ۱۳۹۷ شناخته شده بودند. این تظاهرات در اعتراض به اقدام حکومت در بازداشت علی پور راه اندازی شده بود. عبدالغنی مشهور به علی پور از فرماندهان نیروهای خیزش مردمی در ولایت میدان وردک است که در آن زمان به اتهام "اخاذی و باج‌گیری از مردم" بازداشت شده بود.

در ادامه این خبرنامه تصریح شده است که پرونده  این رویداد از سوی سارنوالی مبارزه باجرایم علیه امنت داخلی وخارجی ولایت بامیان طی مراحل شده است و محکمه بنابر درخواست سارنوالی، حکم بازداشت متهمان را صادر کرده است.

محکمه ابتدایی تصریح کرده است که قرار است محاکمه متهمان به شکل علنی برگزار شود اما تاریخ برگزاری جلسه را  اعلام نکرده است.

اما نظیفه حیدری، خبرنگار ستاگیدیا ضمن رد اتهام مطرح شده علیه زمان احمدی گفت:«زمان احمدی نه تنها در تظاهرات شرکت نداشته است و حتی در هنگام تظاهرات در دفتر بوده است و من و دو همکار دیگرم شاهد بودیم.»

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که بازداشت زمان احمدی خلاف قانون است و او باید هر چه زودتر آزاد شود.

وی گفت:« ما نگرانی جامعه خبرنگاری بامیان را درک می‌کنیم و از نهادهای عدلی و قضایی می‌خواهیم هر چه زودتر احمدی را آزاد کنند و در صورتی که شکایتی از این خبرنگار دارند، آن را از طریق کمیسیون شکایات بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای پیگیری کنند.»

برای رسیدگی به شکایات و تخلفات رسانه‌ای، کمیسیون ویژه( با همین نام) به ریاست وزیر اطلاعات و فرهنگ و عضویت نمایندگان نهادهای مرتبط از جمله کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهادهای خبرنگاری و حقوق‌دان فعالیت دارد. این کمیسیون که طبق قانون رسانه‌های همگانی کشور ایجاد شده است، شکایات و تخلفات خبرنگاران و رسانه‌ها را مورد رسیدگی قرار داده،  متخلف را حسب احوال، توصیه و یا اخطار داده و یا جهت تعقیب عدلی به مراجع مربوط معرفی می‌کند.