خبرنگاران غور بعد از چهار ماه موفق شدند با والی در زمینه مشکل دسترسی به اطلاعات دیدار کنند

۱۳ میزان ۱۳۹۹

فیروزکوه-  خبرنگاران در ولایت غور بعد از چهار ماه انتظار، در دیدار با والی این ولایت خواستار رسیدگی اداره محلی به مشکل دسترسی به اطلاعات شدند.

در این دیدار که امروز در تالار مقام ولایت غور صورت گرفت، نمایندگان جامعه رسانه‌ای مشکلات کاری خود به ویژه محدودیت در دسترسی به اطلاعات در این ولایت را مطرح کردند.

در این نشست، سید معروف سعیدی نماینده ولایتی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که خبرنگاران در راستای کاری خود همواره با اندک‌ترین امکانات رویدادهای این ولایت از جمله امور مرتبط با اداره محلی و نهادهای امنیتی را پوشش داده‌اند اما مسؤلان محلی اطلاعات مورد نیاز را با خبرنگاران شریک نمی‌کنند.

وی با ابراز نگرانی از ادامه این روند، از والی جدید غور خواست که با توجه به قانون دسترسی به اطلاعات به این مسأله به شکل جدی توجه کند.

نورمحمد کوهنورد،‌ والی غور از تلاش‌های خبرنگاران و رسانه‌های محلی این ولایت در زمینه اطلاع‌رسانی قدردانی کرد و وعده سپرد که به این نگرانی خبرنگاران رسیدگی کند.

وی گفت که در جلسه اداری با مسؤلان محلی در این زمینه صحبت خواهد کرد تا  اطلاعات را به وقت معین به دسترس خبرنگاران قرار دهند.

کوهنورد در اوایل ماه جوزا به عنوان والی غور آغاز به کار کرد اما خبرنگاران در چهار ماه گذشته موفق نشده بودند در رابطه با مشکلات‌شان با او دیدار داشته باشند.

مطابق با قانون دسترسی به اطلاعات و قانون رسانه‌های همگانی کشور، مقام‌های مسؤل دولتی در هر پست و مقامی که باشند، مکلف هستند آزادی بیان و اطلاع رسانی را محترم شمرده و در مورد کار رسمی خود و یا اداره مربوط به مخاطبان‌شان به ویژه خبرنگاران پاسخ‌گو باشند.

در ماده چهارم قانون رسانه‌های همگانی افغانستان آمده است:" هرشخص حق آزادی فکر و بيان را دارد.  طلب، حصول، انتقال معلومات ونظريات در حدود احکام قانون بدون مداخله ومحدوديت و تهدید ازطرف مسؤلين دولتی شامل اين حق است. این حق دربرگيرنده فعایت آزاد وسایل پخش وسايل پخش ، توزيع و دريافت معلومات نيز می‌باشد."

در بند دوم این ماده چنین گفته شده است:" دولت آزادی رسانه‌های همگانی را حمايت وتقويت می‌کند. هيچ شخص حقيقی يا حکمی از جمله دولت وادارات دولتی نمی‌تواند فعاليت آزاد رسانه‌های خبری و يا معلوماتی را منع، تحريم ، سانسور يا محدود نموده ويا طور ديگری درامور ونشرات رسانه‌های همگانی ومعلوماتی مداخله کند مگر مطابق احکام این قانون."

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که دسترسی به اطلاعات در کشور در مقایسه با سال‌های قبل محدودتر شده است. به گفته وی مقام های دولتی موظف هستند مطابق با قانون عمل کرده و با فراهم سازی زمینه دسترسی شهروندان به ویژه خبرنگاران به اطلاعات، نشان دهند که کارهای آنان با شفافیت صورت می‌گیرد و به مردم پاسخ‌گو هستند.