گزارش تحقیقی مشترک ۸صبح و نیویارک تایمز درباره افغانستان برنده جایزه «امی» شد

گزارش تحقیقی مشترک ۸صبح و نیویارک تایمز درباره افغانستان برنده جایزه «امی» شد

سنجر سهیل، صاحب امتیاز روزنامه ۸صبح و یکی از نویسند‌گان گزارش تحقیقی مشترک با نیویارک تایمز، جایزه امی را دریافت کرد. عکس از روزنامه هشت صبح

6 میزان 1402

کابل- گزارش تحقیقی مشترک روزنامه ۸صبح و روزنامه نیویارک تایمز باعنوان «طالبان آنها را عفو کردند و بعد به قتل رسانیدند»، برنده جایزه تلویزیونی و رسانه‌ای «امی» در امریکا اعلام شد.

روزنامه هشت صبح در گزارشی گفته است که مراسم اهدای این جایزه چهارشنبه‌شب، ۵ میزان، مطابق به ۲۸ سپتامبر سال روان میلادی در شهر نیویارک امریکا برگزار شد. جایزه امی‌ در بخش‌ «برترین بحث و تحلیل خبر: دیدگاه سردبیرانه» به روزنامه ۸صبح و روزنامه نیویارک‌ تایمز تعلق گرفت.

گفته شده است که این گزارش تحقیقی در ۱۲ مارچ سال ۲۰۲۲، هفت ماه پس از سقوط حکومت جمهوری اسلامی افغانستان، از سوی روزنامه نیویارک تایمز در بخش دیدگاه‌های این نشریه هم‌زمان به صورت ویدیو و متن منتشر شد.

بربنیاد این گزارش، طالبان طی این مدت، در ۴۹۰ مورد اقدام به قتل‌، شکنجه، زندانی‌‌ و ناپدیدسازی هدفمند نیروهای امنیتی پیشین افغانستان کرده‌اند که از سوی سه خبرنگار و در همکاری نزدیک با روزنامه ۸صبح طی شش ماه مستندسازی و راستی‌آزمایی شده است.

سنجر سهیل، صاحب امتیاز روزنامه ۸صبح یکی از نویسندگان این گزارش تحقیقی است. سهیل در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت: «در شرایطی که جامعه جهانی چشم‌ها و گوش‌های خود را به‌ روی جنایات سیستماتیک طالبان علیه مردم افغانستان، به‌ویژه زنان این کشور بسته است، نامزد شدن برای جوایز معتبر امی و برنده شدن یک گزارش تحقیقی می‌تواند بار دیگر توجه رسانه‌های بین‌المللی را به افغانستان و اوضاع رقت‌انگیز زنان و نیروهای پیشین امنیتی و دفاعی در زیر سیطره طالبان جلب کند.»

جوایز امی، یکی از مهمترین جوایز عرصه خبرنگاری در ایالات متحده امریکا است که در آن رسانه‌های معتبر امریکایی، خبرنگاران، دبیران، مستندسازان، گزارشگران تحقیقی و مدیران رسانه‌ای نامزد می‌شوند. این جایزه‌ها سالیانه امی در ۶۲ کتگوری، از سوی اکادمی ملی تلویزیون، هنر و دانش امریکا که مقر آن در نیویارک است، اهدا می‌شود.