خبرنگار سال افغانستان-۱۳۹۷

خبرنگار سال افغانستان-۱۳۹۷

۲۷ حوت ۱۳۹۷

کابل-- مرکز خبرنگاران افغانستان، نتیجه برنامه رقابتی سالانه ویژه خبرنگاران را اعلام کرد که بر مبنای آن نوید بارکزی خبرنگار آژانس خبری پژواک به عنوان " خبرنگار سال افغانستان" در سال ۱۳۹۷ برگزیده و در مراسم روز خبرنگار معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت.

 

در این مراسم که امروز در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت در کابل برگزار شده بود، سرور دانش‌ معاون دوم رئیس جمهور، سید آغا حسین سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات  فرهنگ، تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان و شارژدافیران بریتانیا و آلمان و دیپلمات های ارشد اتحادیه اروپا، ترکیه و ناتو شرکت کرده بودند.

افزون برآن، نمایندگان فدراسیون نهادهای خبرنگاری و رسانه ای، رئیس و اعضای کمیسیون نظارت بر دسترسی به اطلاعات، مدیران رسانه های دولتی و آزاد، نمایندگان جامعه مدنی و خبرنگاران حضور یافته بودند.

به گفته پرویز کاوه، مسؤل کمیته داوران ششمین دور برنامه رقابتی خبرنگار سال افغانستان، در این رقابت سالانه، ۷۰ خبرنگار  از رسانه های مختلف کشور نامزد شده بودند که در نهایت بعد از بررسی و ارزیابی همه جانبه هیات داوران، نوید بارکزی خبرنگار آژانس خبری پژواک با گزارشی تحقیقی در مورد چگونگی مصرف پول های کمک شده به شورای عالی صلح، بیشترین امتیاز را گرفت و به عنوان خبرنگار سال کشور برگزیده شد و لوح ویژه خبرنگار سال را همراه با یک هزار دالر جایزه نقدی به او اهدا شد.

کاوه افزود که افزون براین، ۱۰ خبرنگار دیگر از رسانه های مختلف که به ترتیب بیشترین امتیاز را بدست آورده بودند به عنوان خبرنگار برتر مشخص شدند و با اهدای تقدیرنامه ویژه مورد تقدیر قرار گرفتند.

این برنامه رقابتی حدود یک و نیم ماه قبل به میمنت" روز ملی خبرنگار" ( ۲۷ حوت)  اعلام شد و بر اساس آن خبرنگارانی که شهروند افغانستان بودند می توانستند به شکل آزاد درخواست بدهند و یا رسانه ها خبرنگاران مورد نظر خورد را برای شرکت در این رقابت نامزد کنند.

نوید بارکزی در این مراسم گفت که از مرکز خبرنگاران افغانستان بخاطر این که ابتکار گزینش خبرنگار سال کشور را عملی کرده است و روند بررسی و ارزیابی درخواست ها برای شرکت در این برنامه را با شفافیت پیش برده است، قدردانی می کند.

وی افزود:" اکنون با توجه به این که به کارهای حرفه ای ما توجه زیادی می شود، تعهد می سپارم که به مسلک خبرنگاری خود به شکل حرفه ای و عزم راسخ ادامه خواهم داد تا رسالت خود را در قبال جامعه ادا نمایم."

برنامه رقابتی خبرنگار سال افغانستان در سال ۱۳۹۲ آغاز شد و تا اکنون دو خبرنگار از بی بی سی، دو خبرنگار از هشت صبح، یک خبرنگار از تلویزیون آریانا نیوز و خبرنگار پژواک موفق به دریافت این جایزه شده اند. برنامه امسال در کابل به حمایت مالی بانک اسلامی افغانستان برگزار شده بود.

سید آقا حسین فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ با تقدیر از این ابتکار مرکز خبرنگاران افغانستان، گفت که  برگزاری این رقابت به  ایجاد فضای رقابت حرفه ای بین خبرنگاران کمک خواهد کرد.

وی از رسانه ها خواست تا متوجه بهبود کیفیت گزارش شان باشند و به نشرات معیاری و حرفه ای پایبند بمانند.