برندگان جایزه خبرنگار سال افغانستان در سال۱۳۹۹: آسیه حمزه‌ای؛ فخریه رادفر و لیاقت لایق

برندگان جایزه خبرنگار سال افغانستان در سال۱۳۹۹: آسیه حمزه‌ای؛ فخریه رادفر و لیاقت لایق

۲۷ حوت ۱۳۹۹

کابل-- مرکز خبرنگاران افغانستان، نتیجه برنامه رقابتی جایزه سالانه خبرنگاری‌اش را اعلام کرد که بر مبنای آن فخریه رادفر، خبرنگار مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک، آسیه حمزه‌ای، خبرنگار روزنامه هشت‌صبح و لیاقت لایق، خبرنگار روزنامه اطلاعات به طور مشترک جایزه «خبرنگار سال افغانستان» در سال ۱۳۹۹ را دریافت کردند.

این جایزه امروز در مراسمی که به مناسبت روز ملی خبرنگار از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان و همکاری فدراسیون نهادهای خبرنگاری در کابل برگزار شده بود، به برندگان اهدا شد.

ذبیح الله نوری، مسؤل کمیته داوران هشتمین دور برنامه رقابتی خبرنگار سال افغانستان گفت که در این رقابت سالانه حدود ۵۰ خبرنگار از ولایات مختلف کشور نامزد شده بودند.

به گفته نوری، گزارش آسیه حمزه‌ای خبرنگار روزنامه هشت‌صبح با عنوان «جان پدر کجاستی؛...»(حکایت دختر جوانی که در حمله مرگبار به دانشگاه کابل کشته شد)، گزارش تحقیقی فخریه رادفر از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک در مورد فعالیت غیر شفاف ده‌ها مدرسه غیر رسمی در کابل، و گزارش تحقیقی لیاقت لایق در مورد چگونگی مصرف بودجه کود ۹۱ از سوی حکومت افغانستان بیشترین امتیاز را از سوی هیأ‌ت داوران بدست آورده‌اند و هر سه نفر که امتیازهای مساوی داشتند به طور مشترک به عنوان خبرنگار سال افغانستان انتخاب شدند. لایق پیش از  این در سال گذشته نیز با کسب بیشترین امتیاز در بین ده‌ها نامزد، خبرنگار سال افغانستان شده بود اما این نخستین بار است که دو خبرنگار زن به طور همزمان این موفقیت را بدست می آورند.

نوری خاطر نشان  کرد که امروز افزون بر خبرنگار  سال، ۱۰ خبرنگار دیگر از رسانه‌های خبری که به ترتیب بیشترین امتیاز را بدست آورده بودند به عنوان خبرنگار برتر مشخص شدند که با اهدای تقدیرنامه ویژه مورد تقدیر قرار گرفتند.

در مراسم امروز، لوح ویژه خبرنگار سال افغانستان همراه با ۵۰۰ دالر جایزه نقدی به برندگان اهدا شد و هر کدام در مورد اهمیت گزارش خود و تاثیرگذاری‌اش صحبت کردند.

برنامه رقابتی خبرنگار سال افغانستان در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی شد و قبل از این هفت خبرنگار از جمله ملیارصادق آزاد و زمزمه نیازی از بی بی سی، وحید پیمان و مختار وفایی از هشت صبح، معروفه ذکی از تلویزیون آریانا نیوز، نوید بارکزی از پژواک و لیاقت لایق از روزنامه اطلاعات روز موفق به دریافت این جایزه شده بودند.