خبرنگار سال افغانستان-۱۳۹۶

خبرنگار سال افغانستان-۱۳۹۶

زمزمه نیازی خبرنگار بی بی سی، "خبرنگار سال افغانستان" شد

۲۸ حوت ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، نتیجه برنامه رقابتی سالانه ویژه خبرنگاران را اعلام کرد که بر مبنای آن خبرنگار بی بی سی، "خبرنگار سال افغانستان " معرفی شد و ۱۰ خبرنگار از رسانه های مختلف تقدیر نامه ویژه گرفتند.

در این برنامه که یک ماه قبل به میمنت" روز خبرنگار" ( ۲۷ حوت) راه اندازی شده بود، ۵۲ خبرنگار از رسانه های مختلف نامزد شده بودند و امروز نتیجه قضاوت هیأت داوران این برنامه اعلام شد.

بنابر نتیجه اعلام شده، گزارش " دخترانی که با شلیک گلوله‌ای حق ازدواج را از دست می‌دهند" به دلیل کسب بیشترین امتیاز به عنوان بهترین گزارش برگزیده شد و بانو زمزمه نیازی خبرنگار بی بی سی که این گزارش را تهیه کرده است به عنوان" خبرنگار سال افغانستان" در سال ۱۳۹۶ معرفی و لوح و جایزه آن را دریافت کرد.
این گزارش سرنوشت دخترانی را بیان کرده است که با شلیک گلوله ای از سوی یک مرد علاقه مند، حق قانونی و شرعی خود برای انتخاب آزادانه همسر را از دست می دهند و مجبور هستند به این گونه ازدواج تن بدهند.

در این مراسم، ۱۰ شرکت کننده دیگر رقابت که پس از بانو نیازی بالاترین امتیاز را گرفته اند، به عنوان خبرنگاران برتر مورد تقدیر قرار گرفتند:

۱- حسیبه اتکپال از تلویزیون شمشاد به خاطر تهیه گزارشی در مورد فروش داروهای نشئه آور در کابل

۲- ولی آرین از طلوع نیوز به خاطر تهیه گزارشی در مورد پیامد های منفی جنگ بر مردم افغانستان

۳- نوید احمد بارکزی از آژانس خبری پژواک به خاطر تهیه گزارشی تحقیقی در چگونگی اعطای یک قرارداد بزرگ دولتی به شرکتی لبنانی در کابل

۴- ظفر بامیانی گزارشگر رادیو و تلویزیون آشنا بخاطر تهیه گزارشی در مورد چگونگی و پیامدهای آزمایش بکارت دختران در ولایت بامیان

۵- صفت الله زاهدی گزارشگر رادیو سلام وطندار به خاطر تهیه گزارشی از "بچه بازی" برخی نیروهای پولیس در هلمند

۶- نقیبه بارکزی گزارشگر وب سایت خبری هشدار به خاطر تهیه گزارشی از ساقی خانه های ویژه زنان معتاد در هرات

۷- الیاس داعی گزارشگر رادیو آزادی به خاطر تهیه گزارشی در مورد گماشته شدن نیروهای پولیس به تامین امنیت زورمندان در هلمند

۸- سید انور گزارشگر بی بی سی در مورد مشکلات فرزند خواندگی در افغانستان

۹- خلیل نورزایی از رادیو و تلویزیون آشنا بخاطر تهیه گزارشی در مورد دختری جوان و معلول در هرات که توانسته است اعتیاد را ترک کند و به ورزش حرفه ای روی بیاورد.

۱۰- نقیب الله صدیقی گزارشگر تلویزیون هیواد قندهار بخاطر تهیه گزارشی در مورد آموزش دروس مکتب به شکل آنلاین به دختران در قندهار.

برنامه رقابتی خبرنگار سال افغانستان در سال ۱۳۹۲ آغاز شد و تا اکنون دو خبرنگار از بی بی سی، دو خبرنگار از هشت صبح و یک خبرنگار از تلویزیون آریانا نیوز موفق به دریافت این جایزه شده اند.

برنامه امسال در کابل به حمایت مالی شرکت مخابراتی روشن برگزار گردید.

سید آقا حسین فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم اعطای جوایز که امروز در کابل برگزار شد، گفت که برگزاری چنین رقابت هایی در زمینه ایجاد فضای رقابت حرفه ای بین خبرنگاران، تاثیر گذاری خاص خود را خواهد داشت.

وی از رسانه ها خواست تا متوجه بهبود کیفیت گزارش شان باشند و به نشرات معیاری و حرفه ای پایبند بمانند.