دو خبرنگار محلی از زندان استخبارات در کابل و یک خبرنگار از زندان ارزگان آزاد شد

 

از راست به چپ: حبیب الله سراب، خبرنگار تلویزیون آریانانیوز در پکتیا , پرویز سرگند خبرنگار آزاد در کنر و شاه محمود همدرد خبرنگار تلویزیون ملی در ارزگان از زندان آزاد شدند.

11 سنبله 1402

کابل- حبیب الله سراب، خبرنگار تلویزیون آریانانیوز در پکتیا، پرویز سرگند خبرنگار آزاد در کنر که در کابل زندانی بودند امروز بعد از سه هفته از زندان آزاد شدند. همچنان دریک رویداد دیگر، شاه‌محمود همدرد خبرنگار تلویزیون ملی در ارزگان نیز که در این ولایت زندانی بود آزاد شده است. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از آزادی این خبرنگاران، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط  دست کم یک گزارشگر و یک کارمند رسانه‌ای دیگر است که همچنان در زندان هستند.

منابع به مرکز خبرنگاران افغانستان گفتند که حبیب الله سراب، خبرنگار تلویزیون آریانانیوز در پکتیا، پرویز سرگند خبرنگار آزاد در کنر حوالی ظهر امروز شنبه از زندان استخبارات در کابل آزاد شده‌اند. به گفته این منابع، این خبرنگاران با ارایه ضمانت و رعایت دستور طالبان مبنی بر کار نکردن با «رسانه‌های ممنوعه»، از زندان آزاد شده‌اند. طالبان  به طور غیر رسمی همکاری با برخی از رسانه‌های تازه ایجاد شده در بیرون از افغاستان که وضعیت کشور را پوشش می‌دهند، را ممنوع کرده‌اند.

حبیب الله سراب خبرنگار محلی تلویزیون آریانانیوز مستقر در کابل- روز 19 اسد سال جاری از سوی اداره استخبارات ولایت پکتیا در گردیز مرکز ولایت و پرویز سرگند، خبرنگار آزاد در ولایت کنر درهمین روز از سوی استخبارات در اسدآباد مرکز این ولایت بازداشت شد.

افزون براین، منابع محلی در ارزگان به مرکز خبرنگاران افغانستان گفتند که شاه‌محمود همدرد، خبرنگار تلویزیون ملی در این ولایت که 21 اسد در ترینکوت بازداشت شده بود نیز آزاد شده است. به گفته این منابع، مسؤلان محلی در ارزگان گفته‌اند که همدرد به اتهام یک کار غیر مرتبط با فعالیت‌ رسانه‌ای بازداشت شده بود.

مسؤلان «امارت اسلامی» طالبان تا اکنون در مورد خبرنگاران آزاد شده و  شرایط آزادی آنان ابراز نظر نکرده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آزادی این سه خبرنگار، خاطر نشان می‌سازد که بازداشت آنان در همان ابتدا غیر قانونی بود و نباید آزادی‌شان سلب می‌شد. مرکز خبرنگاران افغانستان تصریح می‌کند که هر گونه شکایت از خبرنگاران باید بر مبنای قانون رسانه‌های همگانی و از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای پیگیری شود.

اطلاعات مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در حال حاضر دست‌کم یک خبرنگار و مدیر مسؤل یک رادیو ملی از جمله مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی، امین‌الله عالمی مدیر مسؤل رادیو ممتاز در فاریاب همچنان در زندان هستند و افزون برآن در مورد وضعیت محمد حسین ولایتی عکاس خبری ایرانی که گفته می‌شود که 4 سنبله بعد از یک هفته بازداشت به سفارت ایران در کابل تحویل شده است اما «ممنوع الخروج است»، اطلاعات تازه‌ای در دست نیست.