عکاس خبرگزاری تسنیم به سفارت ایران تحویل شده است اما «اجازه خروج از افغانستان را ندارد»

خبرگزاری تسنیم تصویری از محمد حسین ولایتی نشر کرده است اما محل و زمان این تصویر را مشخص نساخته است.

 4 سنبله 1402

کابل- منابع ایرانی می‌گویند محمد حسین ولایتی عکاس خبرگزاری تسنیم ایران که در افغانستان بازداشت شده بود به سفارت این کشور در کابل تحویل شده است اما اجازه خروج از افغانستان را ندارد. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از آزادی ولایتی، خواستار رفع هرگونه محدودیت وضع شده براین عکاس خبری می‌باشد.

خبرگزاری دولتی «مهر» ایران امروز در گزارشی اعلام کرد که محمد حسین ولایتی شب گذشته به سفارت ایران در کابل تحویل شده است. مهر گفته است که «بر اساس قوانین دیپلماتیک، دولت[طالبان] افغانستان موظف است تا روشن شدن ابعاد پرونده، او را تحویل سفارت ایران در افغانستان دهد.» با وصف این خبرگزاری مهر تصریح کرده است که این عکاس خبری «فعلا ممنوع الخروج است».

تا اکنون مسؤلان طالبان در این زمینه ابراز نظر نکرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم روز سه شنبه هفته گذشته( 31 اسد) گزارش داد که محمد حسین ولایتی عکاس و تدوین گر این خبرگزاری روز 28 اسد هنگام بازگشت به ایران، در میدان هوایی کابل بازداشت شده است. به گفته تسنیم، ولایتی در یک سفر کاری به افغانستان رفته بود و ۱۰ روز در کابل بوده است. 

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از آزادی محمد حسین ولایتی، از مسؤلان امارت اسلامی طالبان می‌خواهد دستور ممنوع الخروجی ولایتی را هر چه زودتر لغو کنند و اجازه بدهند این عکاس خبری بدون هیچ‌گونه قید و شرطی از کشور خارج شود.»

خبر آزادی مشروط و ممنوع الخروجی این عکاس خبری ایرانی از افغانستان در حالی اعلام می‌شود که در یک ماه اخیر دست کم 13 خبرنگار و کارمند رسانه در مناطق مختلف کشور بازداشت شده‌اند که از آن جمله 10 تن همچنان در زندان بسر می‌برند. معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که دست کم چهار خبرنگار دیگر که قبل از ماه اسد بازداشت شده بودند نیز در زندان هستند که با این حساب مجموع خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای که در حال حاضر در کشور زندانی هستند به 13 تن می‌رسد.