مرتضی بهبودی خبرنگار افغان-فرانسوی در کابل بازداشت شده است

۱۸ دلو ۱۴۰۱

کابل- مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی از حدود یک ماه پیش توسط «امارت اسلامی» در کابل بازداشت و در زندان بسر میبرد. مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت بهبودی را غیرقانونی می‌داند و خواستار آزادی هر چه زودتر و بدون قید و شرط این خبرنگار است.

مرتضی بهبودی ۱۵ جدی سال جاری از فرانسه به هدف کار خبرنگاری و تهیه گزارش به کابل سفر کرد و ۱۷ جدی هنگامی که می خواست اعتبارنامه کاری‌اش را از «امارت اسلامی» دریافت کند، بازداشت شد. در پیوند به این رویداد سازمان گزرشگران بدون مرز و ۱۵ نهاد رسانه‌ای فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که بعد از حدود یک ماه از بازداشت مرتضی بهبودی، سکوت خود را شکسته و خواستار آزادی این خبرنگار هستند.

بر پایه معلومات سازمان گزارشگران بدون مرز، بهبودی کار رسانه‌ای را از ۱۶ سالگی به  عکاس‌خبرنگار در افغانستان  آغاز کرد و سپس در ۲۱ سالگی به فرانسه مهاجرت کرد و در آن کشور به فعالیت رسانه‌ای خود ادامه داد و وب سایت«گیتی‌نیوز» را ایجاد کرد. مرتضی بهبودی به تدریج کارش را به عنوان خبرنگار آزاد با رسانه‌های فرانسه و رسانه‌های فرانسوی زبان از جمله تلویزیون فرانسه، رادیو فرانسه و روزنامه‌های لاکروا، مدیاپارت و لیبراسیون آغاز کرد. این خبرنگار افغان-فرانسوی گزارش‌های متعددی را از افغانستان تهیه کرده است که توسط رسانه‌های فرانسه به نشر رسیده است و تا اکنون چندین جایزه را در فرانسه بخاطر کار خبرنگاری دریافت کرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت مرتضی بهبودی را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور می‌داند و از مسؤلان «امارت اسلامی» می‌خواهد هر چه زودتر بهبودی و دست کم دو خبرنگار دیگر که زندانی بودن شان تائید شده است، آزاد کند. خیرالله پرهر خبرنگار ورزشی در جلال آباد، از ۱۹ جدی و قدرت الله ترار خبرنگار تلویزیون زرغون در خوست از ۲۰ عقرب ۱۴۰۱ تا اکنون در زندان است.

مطابق با قانون رسانه‌های همگانی - که از سوی امارت اسلامی نیز تائید شده است-  خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و خبرنگاران نباید مورد تهدید قرار بگیرند و یا در کار آنها محدودیت خلق شود. مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که بازداشت‌های خودسرانه و خلاف قانون خبرنگاران باعث تشدید ترس و خودسانسوری در کشور شده است.