محمدیار مجروح خبرنگار طلوع نیوز در قندهار آزاد شد

۳۰ دلو ۱۴۰۱

قندهار- محمدیار مجروح خبرنگار محلی تلویزیون طلوع نیوز در قندهار بعد از سپری کردن پنج روز از بازداشت‌گاه استخبارات آزاد شد. مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آزادی مجروح، از «امارت اسلامی» می‌خواهد سه خبرنگار دیگر را که تائید شده است در زندان هستند نیز هر چه زودتر آزاد کند.

یک منبع در قندهار به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که محمدیار  مجروح امروز حوالی چاشت آزاد شد. مجروح چهارشنبه ۲۶ دلو از سوی استخبارات ولایت قندهار احضار و سپس بازداشت شده بود. تا اکنون خانواده محروح و یا مسؤلان امور در قندهار در مورد اتهام این خبرنگار و شرایط آزادی‌اش ابراز نظر نکرده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از آزادی محمدیار مجروح، به این باور است که این  خبرنگار در همان ابتدا نباید احضار و بازداشت می‌شد. این  نهاد حامی خبرنگاران و رسانه‌ها از مسؤلان امور می‌خواهد ضمن آزاد کردن بدون قید و شرط دیگر خبرنگاران زندانی، به  شکایات از خبرنگاران و یا  رسانه‌ها از طریق کمسیون بررسی تخطی‌ها و شکایات رسانه‌ای اقدام کند و اجازه بدهد خبرنگاران بدون ترس از بازداشت و یا تهدید به کار خود ادامه دهند. 

در حال حاضر حداقل سه خبرنگار دیگر نیز در زندان هستند. قدرت الله ترار خبرنگار تلویزیون زرغون در خوست از ۲۰ عقرب سال جاری و خیرالله پرهر خبرنگار ورزشی در جلال آباد از ۱۹ جدی تا اکنون زندانی هستند. اطلاعات بدست آمده از منابع محلی نشان می‌دهد که این خبرنگاران برای تحقیق و بازجویی بیشتر به کابل منتقل شده‌اند. افزون براین مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی که ۱۷ جدی از سوی استخبارات در کابل بازاشت  شده بود همچنان در زندان بسر می‌برد.