پنج خبرنگار بازداشت شده از زندان آزاد شدند

از راست: محبوب‌الله حکیمی، عطاءالله عمر، فقیرمحمدفقیرزی، جان‌آغا صالح و حسیب حساس امروز 9 سنبله 1402 از بازداشت‌گاه استخبارات در کابل آزاد شدند.

9 سنبله 1402

کابل- پنج خبرنگار از جمله حسیب حساس گزارشگر رادیو سلام وطندار در کندز، عطاءالله عمر گزارشگر طلوع نیوز در قندهار، محبوب الله حکیمی گزارشگر آزاد در زابل، فقیرمحمد فقیرزی و جان‌آغا صالح گزارشگران رادیو کلید در ننگرهار امروز از زندان آزاد شدند. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از آزادی این خبرنگاران، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط  دست کم پنج خبرنگار و کارمند رسانه‌ای دیگر است که همچنان در زندان هستند.

منابع به مرکز خبرنگاران افغانستان گفتند که این خبرنگاران امروز از زندان استخبارات در کابل آزاد شده‌اند. به گفته این منابع، این خبرنگاران با ارایه ضمانت و رعایت دستور طالبان مبنی بر کار نکردن با «رسانه‌های ممنوعه»، از زندان آزاد شده‌اند. طالبان  به طور غیر رسمی همکاری با برخی از رسانه‌های تازه ایجاد شده در بیرون از افغاستان که وضعیت کشور را پوشش می‌دهند، را ممنوع کرده‌اند.

حسیب حساس، خبرنگار رادیو سلام وطندار، فقیرمحمد فقیرزی و جان‌آغا صالح گزارشگران رادیو کلید در ننگرهار، 19 اسد، عطاءالله عمر گزارشگر طلوع نیوز در قندهار، 22 اسد و محبوب‌الله حکیمی گزارشگر آزاد در زابل 21 اسد بازداشت شده بود.

مسؤلان طالبان تا اکنون در مورد شمار خبرنگاران آزاد شده، شرایط آزادی آنان ابراز نظر نکرده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آزادی این پنج خبرنگار، خاطر نشان می‌سازد که بازداشت آنان در همان ابتدا غیر قانونی بود و نباید آزادی‌شان سلب می‌شد. مرکز خبرنگاران افغانستان تصریح می‌کند که هر گونه شکایت از خبرنگاران باید بر مبنای قانون رسانه‌های همگانی و از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای پیگیری شود.

اطلاعات مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در حال حاضر دست‌کم پنج خبرنگار و کارمند رسانه همچنان در زندان هستند و افزون برآن در مورد وضعیت محمد حسین ولایتی عکاس خبری ایرانی که گفته می‌شود بعد از یک هفته بازداشت به سفارت ایران در کابل تحویل شده است اما «ممنوع الخروج است»، اطلاعات تازه‌ای در دست نیست.