فیض‌الله فیض‌بخش خبرنگار آزاد از زندان آزاد شد

 

۱۴ جدی ۱۴۰۱

کابل- فیض‌الله فیض‌بخش، خبرنگار آزاد در کابل بعد از حدود ۵ ماه از زندان آزاد شد. مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آزادی فیض‌بخش، از «امارت اسلامی» می‌خواهد یک خبرنگار دیگر را نیز که تائید شده است در زندان است، آزاد کند.

یک منبع مطلع به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که فیض‌الله فیض‌بخش سه روز قبل با «سپردن تعهد» از زندان استخبارات در کابل آزاد شده است. فیض‌بخش، خبرنگار آزاد ۲۶ اسد سال جاری همراه با ایور شیرر، خبرنگار امریکایی هنگام تصویربرداری از محل «کشته شدن» ایمن ظواهری رهبر القاعده در کابل، از سوی اداره استخبارات بازداشت شده بود. شیرر ۲۹ قوس آزاد و به امریکا بازگشت. 

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از آزادی فیض‌الله فیض‌بخش، به این باور است که این  خبرنگار و همکارش که در حال اجرای وظیفه و اطلاع‌رسانی در مورد چگونگی یک رویداد بودند در همان ابتدا نباید بازداشت و زندانی می‌شدند.

در عین حال، اطلاعات مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که دست‌کم یک خبرنگار دیگر نیز همچنان زندانی است.. قدرت الله ترار، خبرنگار تلویزیون زرغون در خوست از ۲۰ عقرب ۱۴۰۱ تا اکنون در زندان است. منابع در خوست می‌گویند گمان می‌رود ترار به دلیل نوشته‌هایش انتقادی‌اش در فیس‌بوک بازداشت شده باشد.

مرکز خبرنگاران افغانستان از «امارت اسلامی» می‌خواهد هر چه زودتر این خبرنگار را نیز از زندان آزاد کند و اجازه بدهد خبرنگاران در فضای آزاد و بدون ترس از بازداشت به کار خود ادامه دهند.