مرتضی بهبودی خبرنگار افغان-فرانسوی زندانی در کابل بعد از 284 روز آزاد شد

عکس از صحفه الکساندرا مستواجا، همسر مرتضی بهبودی در ایکس 

26 میزان 1402

کابل- مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی زندانی در کابل بعد از 284 روز آزاد شده است. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از آزادی این خبرنگار، به این باور است که  بازداشت بهبودی خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور بوده و آزادی او نباید از همان ابتدا سلب می‌شد.

الکساندرا مستواجا، همسر مرتضی بهبودی حوالی ساعت 8 شب پنج شنبه 26 میزان در صحفه خود در«ایکس»(توییتر سابق) از آزادی همسرش مرتضی بهبودی خبر داد. وی نوشته است:« با آزادی مرتضی، نور به دنیای من بازگشته و زندگیم]ما [می‌تواند دوباره آغاز شود.» خانم مستواجا ابراز امیدواری کرده است هیچ کسی دیگری شرایطی را که او سپری کرده است، تجربه نکند.

هنوز شرایط احتمالی آزادی بهبودی، وضعیت صحی او و این‌که آیا او به فرانسه بازگشته است مشخص نیست و خانم مستواجا نیز در این زمینه توضیح بیشتری نداده است.

مرتضی بهبودی که سابقه کار به عنوان عکاس خبری و گزارشگر را با شماری از رسانه‌های فرانسوی در کارنامه دارد، ۱۵ جدی سال گذشته از فرانسه به هدف کار خبرنگاری و تهیه گزارش به افغانستان سفر کرد و  دو روز بعد هنگامی که می‌خواست اعتبارنامه کاری‌اش را از «امارت اسلامی» در کابل دریافت کند، از سوی استخبارات به اتهام جاسوسی بازداشت شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آزادی مرتضی بهبودی، بازداشت و به زندان افکندن این خبرنگار را  به مدت 284 روز، اقدامی خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور می‌داند و به این باور است که آزادی او در همان ابتدا نباید سلب می‌شد. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی کشور، خبرنگاران و رسانه‌ها در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و نباید مورد تهدید قرار بگیرند و یا در کار آنها محدودیت خلق شود.