عضویت افغانستان در ائتلاف جهانی آزادی بیان لغو شد

 

 ۲۷ عقرب ۱۴۰۱

کابل: کانادا و هالند به عنوان رؤسای مشترک ائتلاف جهانی آزادی بیان روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند که عضویت افغانستان به عنوان یکی از اعضای این ائتلاف لغو شده است.

در بیانیه ائتلاف جهانی آزادی بیان(MFC) آمده است که افغانستان در ماه دلو ۱۳۹۸(جنوری سال ۲۰۲۰ میلادی) در زمان دولت جمهوری به عضویت این ائتلاف در آمد و متعهد شد تا به تعهدات جهانی‌اش در زمینه آزادی بیان عمل کند. در این بیانیه آمده است که تصمیم به لغو عضویت افغانستان در مشورت با اعضای ائتلاف و مطابق با شرایط عضویت این ائتلاف گرفته شده است. ائتلاف گفته است که اعضای آن متعهد به احترام و اجرای تعهدات جهانی‌شان هستند و در غیر این صورت، از سوی اعضا پاسخ‌گو دانسته می‌شوند.

ائتلاف جهانی آزادی بیان در ماه جولای ۲۰۱۹ ایجاد گردید و اکنون ۵۱ کشور عضو آن هستند.

ائتلاف جهانی آزادی بیان گفته است:« برای ائتلاف روشن است که وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان، متأسفانه، دیگر مطابق با تعهد جهانی ]افغانستان[ نیست و وضعیت فعلی]آزادی رسانه‌ها[ یکی از نگرانی‌های جدی ]ائتلاف[ است.»

در ادامه بیانیه آمده است:« طالبان از زمان به دست گرفتن قدرت، محدودیت‌های جدی بر آزادی رسانه‌ها اعمال کرده‌اند که امنیت و رفاه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را به خطر انداخته است. تداوم آزار و اذیت، حملات، و بازداشت خبرنگاران و محرومیت زنان از رسانه‌‌ها منجر به از دست دادن سریع استقلال رسانه‌ها شده و زندگی خبرنگاران را روزانه در معرض خطر قرار داده است.»

با وصف این، ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها خاطر نشان کرده است که به نظارت دقیق وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان ادامه خواهد داد.

مرکز خبرنگاران افغانستان، نگرانی ائتلاف جهانی آزادی بیان در مورد وضعیت آزادی بیان در افغانستان را بجا می‌داند. بر پایه گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان، حداقل ۲۴۵ رویداد علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در جریان یک سال حاکمیت «امارت اسلامی»( ۲۴ اسد ۱۴۰۰ تا ۲۴ اسد ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ اگست ۲۰۲۲)‌، رخ داده است که شامل بازداشت‌، خشونت فیزیکی، تهدید و ارعاب، جراحت و حتی جان باختن کارمندان(دو تن) می‌شود.

 مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که دست کم ۱۳۰ مورد بازداشت موقت توام با خشونت و تهدید از یک تا چند ساعت و یا چند روز و چند ماه در یک سال حاکمیت امارت ثبت کرده است. از جمله خبرنگاران بازداشتی، خالد قادری، مجری سابق رادیو نوروز در هرات به دلیل  نشر دیدگاه انتقادی‌اش در مورد «امارت اسلامی» در شبکه های اجتماعی از سوی محکمه هرات به یک سال زندان محکوم شده است و از ۲۶ حوت ۱۴۰۰ همچنان در زندان بسر می‌برد.

مرکز خبرنگاران افغانستان از «امارت اسلامی» می‌خواهد به تعهد خود مبنی بر قابل اجرا بودن قانون رسانه‌های همگانی و قوانین و مقرره‌های مرتبط(مصوب نظام جمهوری)عمل کند و ضمن احترام به رسانه‌های آزاد، محدودیت‌های اعمال شده بر رسانه ها و خبرنگاران را بردارد.