شکنجه خبرنگاران روزنامه اطلاعات روز توسط طالبان را به شدت محکوم می‌کنیم

۱۹ سنبله  ۱۴۰۰

کابل- مرکز خبرنگاران افغانستان شکنجه خبرنگاران روزنامه اطلاعات‌روز از سوی طالبان در کابل را یک عمل غیرانسانی و مخالف ارزش‌های اسلامی و ناقض حقوق بشری و حرفه‌ای خبرنگاران دانسته و به شدت محکوم می‌کند.

بر اساس گزارش روزنامه اطلاعات روز، تقی دریابی و نعمت الله نقدی دو گزارشگر این روزنامه روز گذشته برای پوشش تظاهرات زنان به منطقه کارته چهار کابل رفته بودند که از سوی نیروهای امنیتی طالبان بازداشت شده بودند. معترضان بخاطر رعایت نشدن حقوق زنان از سوی طالبان گردهم آمده بودند.

به گفته اطلاعات روز، این دو خبرنگار در جریان باداشت که چند ساعت به طول انجامیده است،  بخاطر پوشش تظاهرات مورد بازپرسی قرار گرفته و با ضربات شلاق به شدت مورد شکنجه قرار گرفته اند. گزارش شده است که دریابی و نقدی برای درمان به شفاخانه منتقل شده‌اند.

مرکزخبرنگاران افغانستان بازداشت و شکنجه این دو خبرنگار را ناقض حقوق حرفه‌ای خبرنگاران در زمینه اطلاع رسانی آزاد به مردم دانسته و آن را به عنوان یک عمل غیر انسانی و غیر اسلامی به شدت محکوم می‌کند.

بدیهی است که ممانعت از فعالیت آزاد خبرنگاران و رسانه‌ها به خفقان و خودسانسوری بیشتر منجر می‌شود و تبعات بسیار منفی برای جامعه و زندگی مردم در افغانستان خواهد داشت.

مرکز خبرنگاران افغانستان به عنوان یک نهاد حامی خبرنگاران و رسانه‌ها، از اداره طالبان می‌خواهد عاملان این رویداد را تحت پیگرد قانونی قرار دهند و در عین حال به تعهد قبلی خود در زمینه رعایت حقوق خبرنگاران و رسانه‌های آزاد احترام بگذارد.

شکنجه این دو خبرنگار در حالی رخ می‌دهد  که قبل از آن در جریان هفته جاری چند شهر از جمله کابل، مزارشریف و هرات شاهد اعتراض‌های مردمی بود. در این تظاهرات، معترضان علیه "مداخله پاکستان" در امور افغانستان، محکومیت حمله طالبان به پنجشیر و رعایت حقوق شهروندی شعار می‌دادند. بر پایه گزارش رسانه‌ها، تظاهرات به دلیل ممانعت طالبان به خشونت کشیده و سرکوب شد. افزون بر این در جریان این تظاهرات دست کم ۱۸ خبرنگار که برای پوشش حضور یافته بودند نیز مورد لت و کوب و یا برخورد خشونت آمیز قرار گرفته و شمار زیادی از آنان برای چندین ساعت در بازداشت بوده‌اند.