خلیل فطری مدیر مسؤل پیشین آژانس خبری پژواک از زندان طالبان آزاد شد

خلیل فطری، مدیر مسؤل پیشین آژانس خبری پژواک(وسط) امروز یک شنبه ۱۹ جدی ۱۴۰۰ از بازداشت حکومت طالبان در مزارشریف آزاد شد.منبع عکس(فیسبوک)

۱۹ جدی ۱۴۰۰

مزار شریف: خواجه خلیل فطری مدیر مسؤل پیشین آژانس خبری پژواک بعد از حدود یک ماه از زندان طالبان در شهر مزار شریف، آزاد شد.

یک منبع به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که آقای فطری عصر امروز آزاد شده است و وضعیت صحی‌ و روحی‌اش مطلوب گزارش شده است. به گفته این منبع، مدیر مسؤل سابق پژواک ساعت ۵ عصر ۲۲ ماه قوس سال جاری از سوی اداره استخبارات حکومت طالبان به "جرم سیاسی" از محل زندگی‌اش در شهر مزار بازداشت شده بود.

خواجه خلیل فطری از خبرنگاران با سابقه کشور است. او کار خبرنگاری را در سال ۱۳۷۰ خورشیدی با روزنامه دولتی انیس آغاز کرد و به ویژه در دو دهه اخیر مدتی به عنوان مربی خبرنگاری در برخی سازمان‌های مرتبط از جمله "انستیتوت گزارش‌دهی جنگ وصلح" کار کرده است و بعد از آن به مدت بیشتر از ۱۳ سال مدیر مسؤل آژانس خبری پژواک بود. فطری چهار ماه پیش چند روز بعد از سقوط حکومت جمهوری از کار در دفتر پژواک در کابل استعفا داده بود و به تازگی همراه با خانواده‌اش در مزارشریف زندگی می‌کرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان، بازداشت خواجه خلیل فطری را نقض صریح تعهد طالبان در احترام به خبرنگاران و رسانه‌های آزاد در کشور می‌داند و به شدت محکوم می‌کند. بدیهی است که بازداشت و به زندان افکندن یک خبرنگار کهنه‌کار که عمرش را در کار خبرنگاری و اطلاع رسانی به مردم سپری کرده است، خلاف آن‌چیزی است که مقام‌های حکومت طالبان می‌گویند و نشانه‌ای از وضعیت موجود و هشداری به خبرنگاران و رسانه‌های مستقل است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، از حکومت طالبان می‌خواهد تعهدات خود را در زمینه احترام و حمایت از خبرنگاران و رسانه‌های آزاد در عمل ثابت کند و به اقدامات محدود کننده کار رسانه‌ای و ضد آزادی بیان از جمله رفتارهای خشونت آمیز و بازداشت خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه‌ها که باعث ایجاد ترس و وحشت آنان و محدودیت روز افزون گردش آزاد اطلاعات و خودسانسوری شده است، پایان بدهد.