خبرنگاران افغان در پاکستان خواستار رسیدگی به پرونده های پناهندگی‌شان شدند

۲۷ سرطان ۱۴۰۱

اسلام آباد- ده‌ها خبرنگار افغان که بعد از سقوط نظام جمهوری و روی کار آمدن امارت به پاکستان گریخته‌اند، به دلیل بی توجهی به درخواست پناهندگی‌شان از سوی کشورهای غربی به ویژه کانادا، در اسلام آباد پایتخت پاکستان تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان گفته‌اند که در جریان ۱۱ ماه پس از روی کار آمدن «امارت اسلامی»، بخش عمده رسانه‌ها در کشور بسته شده و محدودیت‌های کاری برای رسانه‌ها و خبرنگاران و خشونت علیه آنها به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

در قطع‌نامه خبرنگاران معترض که یک نسخه آن به دسترس مرکز خبرنگاران افغانستان قرار گرفته است، آمده است:«ما خبرنگاران افغان که از ترس مرگ به پاکستان پناهنده شده‌ایم، ماه‌ها است که در شرایط خیلی سخت روحی-روانی قرار داریم و در بی‌سرنوشتی کامل به سر می‌بریم.»

معترضان گفته‌‌اند که به نمایندگی از حدود ۳۵۰ تن خبرنگار و کارمند رسانه که نیمی از آنها  در پاکستان در تبعید هستند و نیمی دیگر در افغانستان در تحت حکومت امارت، در ترس بسر می‌برند، خواستار رسیدگی جدی و فوری به درخواست پناهندگی شان از سوی کشورهای پناهنده پذیر درغرب هستند.

خبرنگاران معترض به ویژه از حکومت کانادا می‌خواهند به وعده خود در زمینه پذیریش ۴۰ هزار پناهجو از افغانستان عمل کند و آن‌ها را به عنوان بخشی از شهروندان در معرض خطر افغانستان به این کشور انتقال دهد.

بعد از سقوط نظام جمهوری در ۲۴ اسد ۱۴۰۰ و روی کار آمدن حکومت امارت اسلامی، صدها خبرنگار و کارمند رسانه افغانستان عمدتا به امریکا، کانادا و یا کشورهای اروپایی انتقال داده شده‌اند اما همچنان ده‌ها خبرنگار دیگر در کشورهای همسایه و منطقه در بی‌سرنوشتی بسر می‌برند.