حداقل هشت خبرنگار و کارمند رسانه در سال ۲۰۲۱ در افغانستان جان باخته‌اند اما عدالت در مورد هیچ کدام تامین نشده است

 ۱۱ عقرب ۱۴۰۰

کابل-  دست‌کم هشت خبرنگار و کارمند رسانه  در جریان سال جاری میلادی(۲۰۲۱) جان خود را در افغانستان از دست داده‌اند اما به دلیل حاکمیت فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، عدالت در مورد هیچ یک از این‌ جرایم تامین نشده است.

امروز، ۲ نوامبر۲۰۲۱ برابر با ۱۲ عقرب ۱۴۰۰، روز جهانی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران است. در جریان سال جاری میلادی، دست‌کم هشت خبرنگار و کارمند رسانه که پنج تن آنان زنان بود‌ه‌اند بر اثر حمله‌های هدفمند مسلحانه و یا انتحاری و بمب‌گذاری جان باخته‌اند.

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۲۰۰۱ میلادی(۱۳۸۰ هجری خورشیدی) تا اکنون، ۱۲۷ خبرنگار و کارمند رسانه که ۲۰ تن آنان زنان بوده‌اند جان خود را در کشور از دست داده‌اند. بررسی‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که به دلیل وجود فرهنگ معافیت از مجازات، قانون در بیشتر از ۹۰ درصد این رویداد اجرا نشده است.

شواهد نشان می‌دهد که در جریان سه ماه اخیر که طالبان قدرت را به دست گرفته‌اند، ده‌ها مورد خشونت فیزیکی، بازداشت و حتی شکنجه خبرنگاران از سوی شبه نظامیان اداره جدید گزارش شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان-همان‌طور که در حکومت پیشین علیه فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران و تامین عدالت در هر گونه اقدام علیه خبرنگاران و رسانه‌ها- دادخواهی می‌کرد از زمام‌داران فعلی نیز می‌خواهد به تعهد خود مبنی بر حمایت از خبرنگاران عمل کنند و به فرهنگ معافیت  از مجازات جرایم علیه خبرنگاران پایان دهند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که حاکمیت فرهنگ معافیت از مجازات علیه خبرنگاران در افغانستان و همچنان تهدید و فشار علیه کار رسانه‌ای در کشور، اثرهای زیان‌باری بر جامعه و پیشرفت کشور دارد که مسؤلان باید به آن با جدیت  رسیدگی کنند.