تهدید همزمان خبرنگاران و رسانه‌ها از سوی طالبان و ریاست امنیت ملی را محکوم می‌کنیم

 

۱۵ ثور ۱۴۰۰

کابل- مرکز خبرنگاران افغانستان، بیانیه تهدید آمیزتازه سخنگوی گروه طالبان و اظهارات رئیس امنیت ملی افغانستان علیه خبرنگاران و رسانه‌های کشور، به عنوان تلاشی برای خاموش ساختن رسانه‌ها و سانسور محکوم می‌کند و نسبت به عواقب آن بر سلامت اطلاع رسانی آزاد و متوازن در کشور هشدار می‌دهد.

به تازگی ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در صفحه توییتر خود با متهم کردن برخی از رسانه ها به نشر غیر متوازن  خبرها و دروغ‌پراکنی، آن‌ها را ابزار تبلیغاتی حکومت خوانده است و تصریح کرده است که در صورت دوام این روند، عواقب آن به عهده رسانه‌ها خواهد بود. همزمان، احمد ضیاء سراج رئیس عمومی امنیت ملی گفته است که تعدادی از رسانه‌ها به نفع طالبان عمل می‌کنند و و ادامه این وضعیت برای امنیت ملی قابل تحمل نیست.

مرکز خبرنگاران افغانستان بر این باور است که رسانه‌ها به عنوان وسایل ارتباط جمعی برای بازتاب صدای مردم و اطلاع رسانی به مردم کار می‌کنند و تهدید تازه طالبان و حکومت به معنی تلاشی تازه برای خاموشی و یا حداقل خودسانسوری رسانه‌های آزاد کشور است که حقوق و حمایت از آن‌ها در قوانین افغانستان به رسمیت شناخته شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان تصریح می‌کند که این گونه بیانیه‌ها و اظهارات تهدید آمیز علیه خبرنگاران و رسانه‌های آزاد که که دردو دهه اخیر از قربانیان اصلی جنگ و خشونت در کشور بوده و حداقل ۱۲۱ کشته داده‌اند، نه تنها کمکی به بهبود وضعیت اطلاع رسانی و  آزادی بیان در کشور نمی‌کند، بلکه تلاشی روشن علیه بنیادهایی است که صدای مردم به ویژه صدای مظلومان و قربانیان جنگ، خشونت و فساد و زورگویی را بازتاب می دهند.

این نهاد مدافع خبرنگاران و رسانه‌ها از رئیس امنیت ملی می‌خواهد به قانون اساسی و قانون رسانه‌های همگانی کشور که در آن بر حمایت و حافظت از آزادی بیان و رسانه‌های آزاد تاکید شده است، حق فعالیت  بدون فشار و عاری از سانسور رسانه‌ها را محترم شمرده و در صورتی که اداره تحت هدایتش از رسانه و یا خبرنگاری شکایت دارد آن را از طریق مجرای قانونی آن که همانا کمیسیون رسیدگی به تخلفات و شکایات رسانه‌ای است پیگیری کند.

در عین حال، گروه طالبان نیز باید واقعیت‌های تازه جامعه باز افغانستان و حق فعالیت رسانه‌‌های آزاد را به عنوان بخش جدایی ناپذیر از افغانستان  نوین بپذیرد و از اطلاع رسانی آزاد و متوازن رسانه‌ها که نیاز مبرم جامعه است حمایت کند.