تلویزیون «زیشت» از سوی سه خبرنگار افغان در آلمان راه اندازی شد

۶ میزان ۱۴۰۱

هامبورگ- تلویزیون «زیشت»(Sicht TV ) که از سوی سه خبرنگار از افغانستان برای فارسی زبان آلمان ایجاد شده است، امروز همزمان با روز جهانی دسترسی به اطلاعات،  در شهر هامبورگ راه اندازی شد.

زيشت(دید) توسط شرمیلا هاشمی، نورآغا شریفی و اکبر رستمی که مقیم آلمان هستند، ایجاد شده است.

شرمیلا هاشمی، مدیر عامل تلویزیون زیشت به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این تلویزیون یک رسانه‌ی آنلاین و مستقل است و برای اطلاع‌رسانی برای فارسی زبان آلمان راه اندازی شده است.

وی گفت:«پناه‌جویان و مهاجران در کشورهای مختلف از حق دسترسی به اطلاعات برخوردار هستند و این حق به زبان آلمانی برای اکثریت مهاجرین به راحتی ممکن نیست، و از همین رو تلویزیون زیشت ایجاد شد تا زمینه اطلاع‌رسانی دقیق و مسلکی به زبان فارسی را در این  کشور فراهم کند.»

به گفته خانم هاشمی، آلمان کشور فرهنگ‌ها، زبان‌ها و‌ ملیت‌های گوناگون است، بنابراین اطلاع‌رسانی برای مهاجران به سایر زبان‌ها از جمله فارسی با رویکرد مسلکی و متفاوت یک نیاز است.

مدیرعامل تلویزیون زیشت افزود که برنامه‌های این رسانه شامل خبر و گزارش، حقوق و قوانین مهاجرت در آلمان، فرهنگ و هنر و نشر داستان‌های مهاجرین می‌باشد که افزون بر فارسی، به زبان آلمانی نشر می‌شود. شرمیلا هاشمی گفت که تلویزیون ژیشت فعالیت خود را در ابتدا به شکل آنلاین از طریق وب سایت و شبکه‌های مجازی از جمله یوتیوب، فیسبوک، تیک تاک و توییتر آغاز کرده است و قرار است آن را گسترش دهد.

زیشت دومین تلویزیون دیجیتالی است که بعد از سقوط نظام جمهوری و آغاز حاکمیت «امارت اسلامی» از سوی شماری از خبرنگاران افغان در بیرون از افغانستان ایجاد می‌شود.

دو ماه قبل تلویزیون آمو از سوی لطف الله نجفی زاده و سمیع مهدی به هدف پوشش اوضاع افغانستان در شهر واشنگتن راه اندازی شد.