«گروه سفیران دوست زنان افغان» حمایت خود را از خبرنگاران و رسانه‌های آزاد اعلام کردند

۱۳ ثور ۱۴۰۱

کابل- «گروه سفیران دوست زنان افغان» با صدور اعلامیه‌ای به مناسبت روز جهانی آزادی رسانه‌ها(۳ می)، نسبت به افزایش محدودیت بر کار خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان، از «امارت اسلامی» خواستند به حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها احترام بگذارد و این محدودیت‌ها را رفع کند.

به گزارش دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما)، گروه سفیران دوست زنان افغان امروز در زمینه وضعیت آزادی رسانه‌ها بیانیه مشترک صادر کردند.

در این بیانیه که از سوی سفیران کشورهای استرالیا، دانمارک، کانادا، اتحادیه اروپا، هالند، بریتانیا، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، و امریکا صادر شده  آمده است:«همان‌طور که در اعلامیه جهانی حقوق بشر تصریح شده است، ما باور داریم که هر کس حق آزادی عقیده و بیان را دارد. این حق شامل آزادی داشتن عقاید بدون مداخله و جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و عقاید از طریق هر رسانه و بدون توجه به محدودیت ها می باشد و این آزادی ها همچنین در ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز آمده است.»

گروه سفیران دوست زنان افغان افزوده است:« ما از تضییع حقوق خبرنگاران و نهادهای رسانه ای تحت سلطه طالبان، ابراز تأسف می کنیم. ما به ویژه از موانعی که خبرنگاران زن در افغانستان با آن روبرو هستند، مطلع هستیم.»

در ادامه این بیانیه خاطر نشان شده است که آزادی رسانه ها برای همه جوامع حیاتی است و آزادی خبرنگاران و رسانه‌ها به تضمین شفافیت و پاسخ‌گویی کمک می‌کند.

به گفته امضاء‌ کنندگان این بیانیه، جامعه ای فراگیر با رسانه های آزاد برای افغانستان، جهت دستیابی به پتانسیل کاملش بسیار مهم است و مهم است که خبرنگاران و سازمانإهای رسانهإای افغانستان بتوانند بدون ارعاب، خشونت یا خطر بازداشت خودسرانه، کار خود را انجام دهند.

گروه سفیران دوست زنان افغان تصریح کرده است که آنان خبرنگاران شجاع افغان را ستایش می‌کنند که علیرغم تهدیدهایی که با آن روبرو هستند، همچنان اخبار را از داخل افغانستان با مردم افغانستان و سایر نقاط جهان به اشتراک می‌گذارند.